THE CRANBERRIES - Linger

15 maja Politechnika Krakowska obchodziła Święto Szkoły

15 maja o godz. 11.00 w Międzywydziałowym Centrum Edukacyjno-Badawczym „Działownia” Politechniki Krakowskiej odbyło się – z okazji Święta Szkoły – uroczyste posiedzenie Senatu PK, któremu przewodniczył rektor prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata. Podczas wydarzenia, zasłużeni pracownicy odebrali m.in. odznaczenia państwowe, medale Komisji Edukacji Narodowej, odznaczenia Politechniki Krakowskiej i nagrody za działalność naukową.

Dyplomy odebrali również przedstawiciele szkół średnich, biorących udział w organizowanym przez Politechnikę Krakowską konkursie „M-Ar-Che-F”, a także laureaci konkursu „Tadeusz Kościuszko – inżynier i żołnierz”. W uroczystości z okazji Święta Szkoły wziął udział Krzysztof Jan Klęczar, wojewoda małopolski, a także dr Gabriela Olszowska, małopolska kurator oświaty oraz Piotr Szymański, dyrektor Małopolskiego Centrum Nauki „Cogiteon”, który przybliżył uczestnikom misję i wizję rozwoju nowej krakowskiej instytucji naukowej oraz wkład środowiska akademickiego Krakowa, w tym szczególnie Politechniki Krakowskiej, w powstanie wyjątkowego centrum nauki.

Wydarzenie uświetniły występy Akademickiego Chóru Politechniki Krakowskiej „Cantata” pod dyrekcją Marty Stós oraz Sandry Kiwior, studentki matematyki stosowanej na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji. Aby nadać świętu PK szczególny wymiar, przed budynkiem „Działowni” zorganizowana została strefa chillout z napojami i deserami. Z kolei po posiedzeniu Senatu, społeczność PK mogła wybrać się na lunch na świeżym powietrzu. Poczęstunkowi towarzyszył repertuar wygrywany przez Krakowską Orkiestrę Staromiejską.
Posiedzenie Senatu PK poprzedził pochód akademicki, prowadzony przez Krakowską Orkiestrę Staromiejską pod batutą Wiesława Olejniczaka. Przez kampus uczelni, sprzed głównego budynku do „Działowni”, przeszli rektor i prorektorzy PK, byli rektorzy PK, dziekani wydziałów, członkowie Senatu PK, pozostali uczestnicy posiedzeń Senatu z głosem doradczym.

W czasie wydarzenia wojewoda małopolski wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym pracownikom Politechniki Krakowskiej – Krzyże Zasługi i Medale za Długoletnią Służbę. – To dla mnie zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w najgodniejszym wydarzeniu dla społeczności akademickiej – uroczystym posiedzeniu Senatu uczelni. Tym bardziej, że rola Politechniki Krakowskiej w budowaniu i kreowaniu małopolskiej rzeczywistości, w budowaniu i kreowaniu tego co nas otacza,  jest nie do przeceniania – mówił Krzysztof Klęczar.

W imieniu własnym oraz moich współpracowników bardzo dziękuję wszystkim Państwu – pracownikom i studentom – za ogrom pracy, który wkładacie w rozwój naszego regionu. Udział Państwa przedstawicieli w gremiach decyzyjnych i doradczych podnosi ich poziom merytoryczny i pozwala nam – urzędnikom i politykom – czuć się bezpiecznie, pozwala nam czuć, że o sprawach najważniejszych dla regionu decydują i współdecydują eksperci, najlepsi specjaliści, których na Politechnice Krakowskiej nie brakuje. W sposób szczególny, kłaniam się nisko rektorowi uczelni prof. Andrzejowi Szaracie, który wraz z kadrą kierowniczą bardzo aktywnie uczestniczy w budowaniu małopolskiej i krakowskiej rzeczywistości. W dniu Waszego święta, Święta Politechniki Krakowskiej, całej społeczności uczelni – władzom rektorskim, wysokiemu Senatowi, kadrze nauczycieli akademickich, pracowników administracji i obsługi oraz studentom składam serdeczne życzenia i gratulacje. Gratuluję wspaniałych sukcesów na niwie naukowej i organizacyjnej, gratuluję znakomitych i trafionych inwestycji, realizacji wielu projektów wdrożeniowych. Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż patrzeć, jak wyniki badań naukowych, wyniki pracy pracowników i studentów są nie tylko doskonale odbierane w środowisku akademickim, ale również – za pośrednictwem wdrożeń – przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców całego regionu. To dla mnie zaszczyt wręczyć odznaczenia i medale, nadane decyzją prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pracownikom Politechniki. Medale i odznaczenia są wyrazem uznania dla Państwa pasji, zaangażowania i poświęcenia w działaniu na rzecz dobra wspólnego – pokreślił wojewoda małopolski.