Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Scianka - Piosenka No 3
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

15.05
2025
14 maja Politechnika Krakowska obchodziła Święto Szkoły

14 maja Politechnika Krakowska obchodziła Święto Szkoły

 
14 maja Politechnika Krakowska obchodziła Święto Szkoły
W Międzywydziałowym Centrum Edukacyjno-Badawczym „Działownia” na kampusie przy ul. Warszawskiej odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Politechniki Krakowskiej. Zasłużeni pracownicy uczelni otrzymali odznaczenia państwowe – Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę, a także odznaczenia Politechniki Krakowskiej: Medal „Zasłużony dla Politechniki Krakowskiej”, Złotą i Honorową Odznakę Politechniki Krakowskiej, Nagrody Rektora za 2024 r., nagrody za wyróżniające osiągnięcia badawcze i badawczo-dydaktyczne oraz za utworzenie e-kursów.

W politechnicznym wydarzeniu wziął udział Ryszard Śmiałek, II wicewojewoda małopolski, a także dr Gabriela Olszowska, małopolska kurator oświaty. Wydarzenie uświetnił muzyczny występ Ziemowita Gołojucha, studenta PK oraz Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie perkusji, a także prezentacja pt. „Transport publiczny w Krakowie do lat 30 XX wieku”, którą wygłosił Jacek Kołodziej, kierownik Stacji Obsługi i Remontów w MPK S.A. Święto Politechniki było również okazją do ogłoszenia wyników konkursu na pierwszy politechniczny mural, który ozdobi ścianę budynku Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki. Zwycięzcą został Marcin Wierzchowski – uznany twórca murali, ilustrator, art director i rysownik komiksowy, autor projektów w Krakowie, Wrocławiu, Cieszynie i Mińsku Mazowieckim. Z okazji Święta Szkoły, 14 maja o godz. 15.00 w Pawilonie Konferencyjno-Wystawowym „Kotłownia” odbył się bezpłatny pokaz filmu „Kos” w reżyserii Pawła Maślony.

 

Podobnie jak w poprzednich latach, wydarzenie w budynku „Działowni” zostało poprzedzone pochodem członków Senatu Politechniki Krakowskiej wraz z uczestnikami posiedzeń z głosem doradczym, m.in. byłymi rektorami uczelni i dziekanami wydziałów, a także prodziekanami, przez kampus główny PK. Na czele pochodu, oczywiście oprócz pocztów sztandarowych, szła Krakowska Orkiestra Staromiejska pod batutą Wiesława Olejniczaka. O oprawę muzyczną święta zadbał również Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata” pod dyrekcją Marty Stós. Niespodzianką dla uczestników i osób śledzących transmisję on-line był Ziemowit Gołojuch, student informatyki na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej oraz Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie perkusji dr. hab. Macieja Hałonia. Młody muzyk ma już swoim koncie liczne osiągnięcia w konkursach indywidualnych i kameralnych, zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym. Jest stypendystą programu Młoda Polska oraz programu YAMAHA. Na co dzień występuje m.in. z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej czy Royal Symphony Orchestra. Ma na swoim koncie także występy solowe, np. w czasie festiwalu „Horyzonty Perkusji” i na Krakowskich Wiankach. Ziemowit Gołojuch oczarował publiczność grą na nietuzinkowych instrumentach – wibrafonie i Hang Drum.
 

Niezwykłym momentem święta Politechniki było przekazanie uczelni przez Małgorzatę Gaszyńską-Magierę i dr. inż. Jacka Magierę, pracownika Wydziału Inżynierii Lądowej, nieznanego dotąd publicznie cennego rękopisu Tadeusza Kościuszki z 1792 r. Historyczny dokument kościuszkowski, który trafi do Muzeum Politechniki Krakowskiej, pochodzi z czasów wojny polsko-rosyjskiej zwanej również wojną w obronie Konstytucji 3 Maja. Został napisany trzy dni po bitwie pod Dubienką, opatrzony datą 21 lipca 1792 r. i zalegalizowany pieczęcią Tadeusza Kościuszki z widocznym do odczytu napisem w otoku pieczęci: Tadeusz Kościuszko, Generał Major. Dokument skierowany został do komendantów polskich posterunków i stanowił gwarancję bezpieczeństwa dla rotmistrza kawalerii, wysłanego przez Tadeusza Kościuszkę do Warszawy z obozu wojskowego pod Paskami, gdzie wówczas stacjonował przyszły naczelnik insurekcji. Pierwsza oficjalna prezentacja dokumentu szerszej publiczności odbędzie się w najbliższy piątek 16 maja o godz. 19.00 w Muzeum Politechniki Krakowskiej (ul. Warszawska 24, budynek „Areszt”) podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Towarzyszyć jej będzie wystawa studenckich projektów biletów muzealnych inspirowanych postacią Kościuszki oraz pokaz druku 3D popiersia patrona uczelni, przygotowany przez koło naukowe El-Rappro.

 

 

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości

 

 

 

Święto Politechniki było również okazją do ogłoszenia wyników konkursu na pierwszy politechniczny mural, który ozdobi ścianę budynku Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki. Zwycięzcą został Marcin Wierzchowski– projektant graficzny, artdirector, rysownik komiksowy, ilustrator, twórca murali, specjalista projektowania identyfikacji wizualnych, designu informacji oraz content designu. Jest autorem murali nie tylko w Krakowie, ale też we Wrocławiu, w Cieszynie i Mińsku Mazowieckim. Zaangażowany w aktywne wspieranie projektu „101 Murali dla Krakowa”. Symboliczny czek na kwotę 20 tys. zł wręczył zwycięzcy rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata.

 

Jacek Kołodziej, kierownik Stacji Obsługi i Remontów w MPK S.A., miłośnik komunikacji miejskiej w Krakowie, autor książki „Krakowskie tramwaje” i licznych publikacji poświęconych komunikacji, a także absolwent Politechniki Krakowskiej, wygłosił prezentację na temat początków komunikacji zbiorowej w stolicy Małopolski.

 

Podczas uroczystego posiedzenia Senatu PK w „Działowni” wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek wręczył odznaczenia państwowe. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymali dr hab. inż. Bożena Tyliszczak, prof. PK, dr inż. Sławomir Bąk i dr inż. Augustyn Lorenc. Medale za Długoletnią Służbę trafiły do dr inż. arch. Urszuli Nowackiej-Rejzner, prof. PK (złoty), dr hab. inż. Michała Juszczyka, prof. PK, dr inż. Dariusza Mierzwińskiego (srebrny) oraz dr inż. arch. Agnieszki Wójtowicz-Wróbel (brązowy). Wręczono też odznaczenia Politechniki Krakowskiej – za zasługi dla uczelni, a także nagrody za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne. W uroczystym świętowaniu Politechniki Krakowskiej wzięli udział laureaci konkursu „M-Ar-Che-F”. [wkrótce lista osób odznaczonych oraz laureatów nagród i wyróżnień]

 

Dodatkową atrakcją związaną ze Świętem Szkoły był bezpłatny pokaz filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona) w Pawilonie Konferencyjno-Wystawowym „Kotłownia”. Seans wybrano nieprzypadkowo. Produkcja, która polską premierę kinową miała w styczniu 2024 r., zabiera widzów do czasów kościuszkowskich. Twórcy posługują się nowoczesnymi środkami filmowego wyrazu, więc film może momentami mocno zaskoczyć widzów. W rolę Tadeusza Kościuszki w produkcji „Kos” wcielił się Jacek Braciak. Partnerem projekcji był Silesia Film.

 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners