Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

DUCH - Czarne koła
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

13.09
2021
100. rocznica urodzin Stanisława Lema

100. rocznica urodzin Stanisława Lema

 
100. rocznica urodzin Stanisława Lema
12 września obchodziliśmy 100. rocznica urodzin Stanisława Lema, wybitnego pisarza, filozofa i futurologa, patrona roku 2021, przez większość życia związanego z Krakowem, Miastem Literatury UNESCO, Honorowego Obywatela Krakowa. Z tej okazji na grobie pisarza na cmentarzu Salwatorskim zapłonął znicz od władz miasta Krakowa.


2021 rok został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Lema. Dla miłośników literatury najczęściej tłumaczonego na języki obce polskiego pisarza oraz na tych, którzy z jego twórczością nigdy się nie zetknęli, przygotowanych zostało kilkadziesiąt wydarzeń i projektów artystycznych.

Krakowskie obchody koordynuje KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa – a projekty na świecie organizuje Instytut Adama Mickiewicza. Jubileuszowym hasłem promującym setną rocznicę urodzin polskiego pisarza są słowa „Widziałem przyszłość”.

Właśnie trwa kulminacja obchodów urodzin autora „Solaris”, w ramach których odbywa się festiwal Bomba Megabitowa i Kongres Futurologiczny. Bomba Megabitowa to wydarzenie dla wszystkich – zarówno zagorzałych fanów twórczości Lema, jak i tych, którzy do tej pory nie mieli z nią styczności. Dla ludzi kultury i entuzjastów nowych technologii. Dla tych, którzy chętnie posłuchają rozmów z tłumaczami Lema i tych, którzy zastanawiają nad wpływem sztucznej inteligencji na nasze życie w przyszłości. Zapraszamy od 10 do 14 września do Centrum Kongresowego ICE Kraków.

Kongres Futurologiczny 2021 to trzydniowa konferencja kulturalno-naukowa organizowana przez Polską Fundację Fantastyki Naukowej we współpracy z miastem Kraków i KBF, która odbywa się od 12 września i potrwa do 14 września w pałacu Potockich na Rynku Głównym.

Do końca września na krakowskich Plantach można oglądać nietuzinkową wystawę, prezentującą wybrane okładki książek Stanisława Lema. W ramach ekspozycji będzie można obejrzeć najpiękniejsze okładki polskich i zagranicznych wydań książek najchętniej tłumaczonego polskiego pisarza wszech czasów, ilustrujące niezwykłą popularność, jaką cieszył się Lem na świecie od Niemiec i Rosji po Turcję i Japonię, szczególnie w tzw. złotym okresie jego twórczości, przypadającym na lata 60. i 70. XX wieku.

Kraków do setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema przygotowywał się już od wielu lat, corocznie organizując urodziny pisarza i wspierając lemowskie projekty wydawnicze. Największą inicjatywą, której patronuje autor „Wizji lokalnej”, jest Planeta Lem – Centrum Literatury i Języka, czyli ośrodek działań i programów literackich, realizowanych pod szyldem Kraków Miasto Literatury UNESCO przez KBF, we współpracy z wieloma partnerami zewnętrznymi. Centrum stanie przy ul. Na Zjeździe 8, w pobliżu licznych muzeów i instytucji kultury i obejmie m.in. zrewitalizowany budynek XIX-wiecznego składu solnego.

Do momentu powstania Planety Lem, inkubatorem pomysłów na prowadzenie nowego centrum literackiego został pałac Potockich przy Rynku Głównym 20, w którym jest realizowany program Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Rok Lema jest także obecny na miejskiej platformie VOD PLAY KRAKÓW – playkrakow.com. Wydarzenia poświęcone 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema można znaleźć na stronie planetalem.pl.

 

---

Żródło: Krakow.pl
Fot. Wojciecha Zemka / CC BY-SA 3.0

 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners