Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Radio Nowinki PK _ KULTYWATOR
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

11.11
2014
Jubileusz twórczości prof. Cęckiewicza

Jubileusz twórczości prof. Cęckiewicza

 
Jubileusz twórczości prof. Cęckiewicza
Wystawa „Witold Cęckiewicz - 65 lat twórczości” zostanie otwarta w czwartek 13 listopada, o godz. 17.00 w Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.

 

Prof. Witold Cęckiewicz (ur. w 1924 r.) jest profesorem zwyczajnym i doktorem honoris causaPolitechniki Krakowskiej, członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, członkiem czynnym Polskiej Akademii Umiejętności. Ranga osiągnięć Profesora i jego wkład w rozwój polskiej myśli urbanistycznej, nauczanie architektury i urbanistyki są wyjątkowe. Jego wybiegające w przyszłość teorie urbanistyczne sprawdzają się współcześnie w skali europejskiej.


Prof. Cęckiewicz w latach 1955-1960 był głównym architektem Krakowa, w latach 1970-1994 twórcą i dyrektorem Instytutu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, przekształconego w Instytut Projektowania Urbanistycznego i kierownikiem Katedry Kompozycji Urbanistycznej na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Wykładał w Iowa State University w Ames (USA) oraz Städtebauliches Institut w Stuttgarcie (Niemcy).


W latach 1994-2006 prowadził wykłady i seminaria z zakresu architektury sakralnej w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Od 1989 do 1999 roku pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Architektury i Urbanistyki. Był dyrektorem Wydziału Twórczości Artystycznej PAU (1996-2008) i wieloletnim członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych oraz Rady Głównej przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


Profesor jest wychowawcą kilku generacji architektów i urbanistów - promotorem około 600 magistrów i 28 doktorantów, z których 10 otrzymało tytuł profesora w kraju, a 2 zagranicą.


Ogromny dorobek projektowy i realizacyjny prof. Cęckiewicza obejmuje zespoły urbanistyczne, obiekty architektoniczne i rzeźbiarskie, m.in. hotel „Cracovia” i kino „Kijów”, współautorstwo zespołów osiedlowych w Krakowie, projektów na trzech wyższych uczelniach (Politechnika Krakowska, Akademia Rolnicza w Lublinie i Politechnika Rzeszowska) oraz założeń pomnikowych na polach Grunwaldu i na terenie nazistowskiego obozu straceń w Płaszowie.


Szczególne miejsce w tej twórczości zajmują obiekty ambasady polskiej w New Delhi (nagroda Building of the Year - przyznana przez rząd Indii w roku 1978), zespół obiektów bazyliki Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz wielu budowli i założeń sakralnych m.in. w Krakowie, Rzeszowie, Zakopanem.


W konkursach urbanistyczno-architektonicznych krajowych i zagranicznych Profesor otrzymał 42 nagrody i wyróżnienia. Jest laureatem najwyższych odznaczeń i wyróżnień  państwowych oraz uczelnianych.


Jako podporucznik Armii Krajowej został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej oraz Krzyżem Walecznych I Klasy, za udział w roku 1944 w Akcji „Burza”.


Wystawa „Witold Cęckiewicz - 65 lat twórczości” będzie czynna do 30 listopada br. w Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie (Górny Pałac Sztuki), pl. Szczepański 4, www.palac-sztuki.krakow.pl

 

źródło: www.pk.edu.pl

 
 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners