Snow Patrol - In The End - Radio Mix

Jubileusz twórczości prof. Cęckiewicza

Wystawa „Witold Cęckiewicz - 65 lat twórczości” zostanie otwarta w czwartek 13 listopada, o godz. 17.00 w Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.

Prof. Witold Cęckiewicz (ur. w 1924 r.) jest profesorem zwyczajnym i doktorem honoris causaPolitechniki Krakowskiej, członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, członkiem czynnym Polskiej Akademii Umiejętności. Ranga osiągnięć Profesora i jego wkład w rozwój polskiej myśli urbanistycznej, nauczanie architektury i urbanistyki są wyjątkowe. Jego wybiegające w przyszłość teorie urbanistyczne sprawdzają się współcześnie w skali europejskiej.

Prof. Cęckiewicz w latach 1955-1960 był głównym architektem Krakowa, w latach 1970-1994 twórcą i dyrektorem Instytutu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, przekształconego w Instytut Projektowania Urbanistycznego i kierownikiem Katedry Kompozycji Urbanistycznej na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Wykładał w Iowa State University w Ames (USA) oraz Städtebauliches Institut w Stuttgarcie (Niemcy).

W latach 1994-2006 prowadził wykłady i seminaria z zakresu architektury sakralnej w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Od 1989 do 1999 roku pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Architektury i Urbanistyki. Był dyrektorem Wydziału Twórczości Artystycznej PAU (1996-2008) i wieloletnim członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych oraz Rady Głównej przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Profesor jest wychowawcą kilku generacji architektów i urbanistów - promotorem około 600 magistrów i 28 doktorantów, z których 10 otrzymało tytuł profesora w kraju, a 2 zagranicą.

Ogromny dorobek projektowy i realizacyjny prof. Cęckiewicza obejmuje zespoły urbanistyczne, obiekty architektoniczne i rzeźbiarskie, m.in. hotel „Cracovia” i kino „Kijów”, współautorstwo zespołów osiedlowych w Krakowie, projektów na trzech wyższych uczelniach (Politechnika Krakowska, Akademia Rolnicza w Lublinie i Politechnika Rzeszowska) oraz założeń pomnikowych na polach Grunwaldu i na terenie nazistowskiego obozu straceń w Płaszowie.

Szczególne miejsce w tej twórczości zajmują obiekty ambasady polskiej w New Delhi (nagroda Building of the Year - przyznana przez rząd Indii w roku 1978), zespół obiektów bazyliki Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz wielu budowli i założeń sakralnych m.in. w Krakowie, Rzeszowie, Zakopanem.

W konkursach urbanistyczno-architektonicznych krajowych i zagranicznych Profesor otrzymał 42 nagrody i wyróżnienia. Jest laureatem najwyższych odznaczeń i wyróżnień  państwowych oraz uczelnianych.

Jako podporucznik Armii Krajowej został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej oraz Krzyżem Walecznych I Klasy, za udział w roku 1944 w Akcji „Burza”.

Wystawa „Witold Cęckiewicz - 65 lat twórczości” będzie czynna do 30 listopada br. w Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie (Górny Pałac Sztuki), pl. Szczepański 4, www.palac-sztuki.krakow.pl

źródło: www.pk.edu.pl