Radio Nowinki PK - Wieczór w Nowinkach

Graciarnia zagra po raz ostatni w tym roku!

Kawiarnia Naukowa - Wydarzenia oraz Krakowski Teatr Studencki "Graciarnia" zapraszają na Noc Teatru Offowego!

Harmonogram:

19:00 - 20:00 Teatr Graciarnia "Balladyna"
20:30 - 21:30 Teatr Graciarnia "19. Południk"
22:00 - 23:00 Teatr Graciarnia "Niktowie"
Wstęp:

Płać ile chcesz! Przyjęliśmy piękną nową świecką tradycję polegającą na pozostawieniu w gestii Szanownych i Uprzejmych Widzów określenia honorarium dla aktorów. Datki zbierane będą po spektaklach.

Rezerwacja telefonicznie: 728-328-753, 515-245-291, 602-103-526

oraz mailowo : teatrpk@gmail.com
Opisy spektakli:

Teatr Graciarnia "Balladyna"

"Balladyna" jako gra losu i przeznaczenia z delikatnym i wrażliwym na bodźce człowiekiem. Na bazie tekstu Słowackiego zbudowany został spektakl, który odbiega od tradycyjnego podejścia do tej lektury. Sześć krzeseł, biały materiał i gra świateł wciągają widza w świat obrazów, ruchu i formy, który doskonale współgra z rytmicznym tekstem. Historia tytułowej Balladyny zostaje opowiedziana od początku do końca w sposób, który na długo pozostaje w pamięci i burzy stereotypy na temat tej romantycznej ballady.

Występują: Kamila Brodacka, Ania Lipecka, Elżbieta Czamara, Miłosz Majchrzak, Mateusz Wiskulski, Eliza Bielińska, Klaudia Framęga, Sylwia Głuszak

Scenariusz i reżyseria: Klaudia Urban

Nagrody:

Wyróżnienie w tegorocznej (2014) edycji konkursu Dolina Kreatywna TVP Kultura dla spektaklu "Balladyna"

XXXII Ogólnopolski Przegląd Teatralny Proscenium w Nysie 28-29 XI 2014:

1. miejsce w kategorii najlepszy spektakl dla Teatru Graciarnia za spektakl "Balladyna"

1. miejsce w kategorii najlepszy aktor dla Mateusza Wiskulskiego za rolę Don Marco ("Niktowie" w reż Macieja Bałamuta))/Grabca ("Balladyna" w reż. Klaudii Urban)

2. miejsce ex aequo w kategorii najlepszy aktor - Sylwia Głuszak za rolę Skierki

2. miejsce ex aequo w kategorii najlepszy aktor - Klaudia Framęga za rolę Chochlika

Nagroda specjalna dla Klaudii Urban za reżyserię spektaklu "Balladyna"

Teatr Graciarnia "19. Południk"

Wyobraź sobie mężczyznę w ubłoconych gumofilcach, brudnych dresach, starym swetrze z butelką wódki za pazuchą. Bartłomiej Czop nigdy nie grzeszył kulturą osobistą czy erudycją, zaś o wiele bardziej przypomina konesera tanich win owocowych. Widzisz go? To dobrze, bo to Twój nowy Prezydent. W tej zupełnie innej (?) rzeczywistości dzieją się rzeczy niesłychane, o których nawet fizjonomom się nie śniło.

Występują: Ola Białek, Eliza Bielińska, Katarzyna Dłużniewska, Klaudia Urban, Maciej Bałamut, Jakub Kalemba, Tomasz Katra, Miłosz Majchrzak, Radosław Misiewicz, Michał Pastuszczak, Tomasz Smykalski, Mateusz Wiskulski

Reżyseria: Tomasz Smykalski

NAGRODY:

GRAND PRIX za najlepszy spektakl Ogólnopolskiego festiwalu teatrów studenckich i niszowych EPIZOD nr 6!

Najlepszy aktor na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Studenckich i Niszowych "Epizod" nr 6 - Jakub Kalemba za rolę Bartłomieja Czopa

II Miejsce za spektakl „19 Południk”, na festiwalu PROSCENIUM w Nysie 1. grudnia 2012

I Nagroda aktorska dla Michała Pastuszczaka za rolę Szefa Kancelarii na festiwalu PROSCENIUM w Nysie 1. grudnia 2012

III Nagroda aktorska dla Jakuba Kalemby za rolę Bartłomieja Czopa na festiwalu PROSCENIUM w Nysie 1. grudnia 2012

Wyróżnienie dla Macieja Bałamuta za rolę Klausa von Katamarrana na festiwalu PROSCENIUM w Nysie 1. grudnia 2012

Nagroda specjalna dla Tomasza Smykalskiego za reżyserię spektaklu „19 Południk” na festiwalu PROSCENIUM w Nysie 1.grudnia 2012

Teatr Graciarnia "Niktowie"

Kiedy zwycięzcy zajęci są pisaniem historii, co dzieje się z przegranymi? Mała salka, kilka pustych krzeseł, a naprzeciwko szklana gablotka z wygrawerowanym u spodu napisem: Galeria sukcesów piłkarskiej reprezentacji San Marino. W gablotce - telewizor. Spotykamy się tu raz na jakiś czas, kiedy trwają eliminacje Mistrzostw Świata albo Mistrzostw Europy. Jesteśmy i oglądamy. Tylko my znamy cały skład, nie mówiąc o rezerwowych. Tylko my tu jesteśmy i tylko my tu oglądamy. Cierpliwie czekamy na swoją historię. I na kogoś, kto będzie chciał jej wysłuchać.

Trzy słowa najdziwniejsze
Kiedy wymawiam słowo Przyszłość,
pierwsza sylaba odchodzi już do przeszłości.
Kiedy wymawiam słowo Cisza,
niszczę ją.
Kiedy wymawiam słowo Nic,
stwarzam coś, co nie mieści się w żadnym niebycie.
-W. Szymborska.

Oto sztuka-reportaż o czwartym słownie najdziwniejszym. Zwięzła relacja, (a może sprawozdanie), w każdym razie historia (chyba, że fikcja) wydarzeń które zaszły przed meczem San Marino – Polska, zakończonym wynikiem 1-5. (choć możliwe, że to spektakl zupełnie o czymś innym) Czy to jeszcze futbol czy już teatr? Po co nam amatorzy, kiedy mamy Brazylię i Scenę Narodową? Pół opowieść, pół portret wszystkich pasjonatów i hobbystów czekających na swoje 5 minut.

Występują: Michał Grzyska, Jakub Kalemba, Miłosz Majchrzak, Michał Pastuszczak, Tomasz Smykalski, Piotr Starczak, Mateusz Wiskulski

Scenariusz i reżyseria: Maciej Bałamut

Nagrody:

XXXII Ogólnopolski Przegląd Teatralny Proscenium w Nysie 28-29 XI 2014:

3. miejsce w kategorii najlepszy spektakl dla Teatru Graciarnia za spektakl "Niktowie"

Nagroda specjalna dla Tomasza Smykalskiego za rolę Don Gabrielo